The North Central Newfoundland Club


2005 NCNC Regional Specialty

  • DSCN0002
  • DSCN0003
  • DSCN0006
  • DSCN0007
  • DSCN0010
  • DSCN0012
  • DSCN0013
  • DSCN0014
  • DSCN0015
  • DSCN0023
  • DSCN0024
  • P1010153
  • P1010155
  • P1010156
  • P1010157
  • P1010160
  • P1010161
  • P1010162
  • P1010163
  • P1010176
  • P1010177
  • P1010178
  • P1010179
  • P1010180
  • P1010181
  • P1010182
  • P1010183
  • P1010184
  • P1010185
  • P1010192
  • P1010193
  • P1010194
  • P1010195
  • P3060196
  • P3060198
  • P3060199
  • P3060200
  • P3060201
  • P3060202
  • P3060203
  • P3060204
  • P3060205
  • P3060206
  • P3060207
  • P3060208
  • P3060209
  • P3060210
  • P3060211
  • P3060212
  • P3060213
  • P3060214
  • P3060215
  • P3060220
  • P3060223
  • P3060224
  • P3060225
  • P3060226
  • P3060227
  • P3060228
  • P3060231
  • P3060232
  • P3060233
  • P3060234
  • P3060235
  • P3060236
  • P3060238
  • P3060239
  • P3060240
  • P3060242
  • P3060243
  • P3060244
  • P3060245
  • P3060246
  • P3060247
  • P3060248
  • P3060249
  • P3060250
  • DSCN0001
jquery carousel by WOWSlider.com v5.3

All Rights Reserved - Pictures may not be used without express written consent.

 

March 5, 2005

Breed Judge:   Mrs. Nancy Russell
Obedience Judge:   Mr. Rob Engelking
Sweepstakes Judge:   Mr. Ed Haas

 

 
 
 
Sweepstakes:
Best in Puppy Sweeps - Tidalwave’s Seal of Shadrack, Bitch, Breeder, Jean & Bob Quandt, Owner, Steve & Jean McAdams

Best of Opposite Sex to Best Puppy - Ch. Timbermist’s Jaquist Seajay, Dog, Breeder, Nancy Johnsted, Owner, David & Rita Jacobs.

 
Best in Veteran Sweeps - Ch Brookside’s One and Only, Dog, Breeder, Rebecca Super, DC. & D. Segina, Owner, Rebecca Super & C. Antin

Best of Opposite Sex to Best Veteran - Ch Dryads Tailwind of Blackwatch, Bitch, Breeder, Joan Gunn & Dryad Kennels, Owner, Joan Gunn

 
Junior Handling:
Junior Handler, Open Intermediate - 1st – Amanda Cook, Ch Nimiami Bust My Buttons
 
Breed:
Best of Breed - Ch Pouch Cove’s Keynote Speaker, Dog, Breeder, Peggy Helming, Owner, Kathy Griffin & Peggy Helming
Best of Opposite Sex - Ch Nimiami Bust My Buttons, Bitch, Breeder, Dawn Staffen & Barbara Jenness, Owner, Bob & Dawn Staffen & Amanda Cook
Best of Winners, Winners Bitch, 1st Open Other than Black - Une Iliade Et Odyssee Du Domaine De L’Ourson Brun, Bitch, Breeder, Mrs. Desseaux & Mrs. Pecquet, Owner, C. Hernandez & M. P. Delaunay
 
Awards of Merit:
Ch Seabrook Heiristotle Pouch Cove, Dog, Breeder, Kathy Griffin & Peggy Helming, Owner, Christina Koffman Heard
Ch Seabrook Beacon of Pouchcove, Dog, Breeder, Kathy Griffin & Peggy Helming, Owner, Anna Lorenz
1st Versatile Newfoundland: VN Ch Socorro’s Snowdrift Tsunami, CDX, TD, NJP NAP, RN, VCD1, Bitch, Breeder, Jenni Lott & Pam Rubio, Owner, Cherilyn Antin & Jenni Lott
 
Winners Dog & 1st Open Black - Z Bear Cub’s Noah’s Bark, Breeder/Owner, Judith Zember
Reserve Winners Dog & 1st 12 – 18 mos - Shadrack’s Council Cup Theory, Breeder, Patti McDowell, Owner, Steve & Jean McAdams

Reserve Winners Bitch & 1st Open Black - Halcyon Days Halle Bearry, Breeder, Roberta Jarel, Owner, Roberta Jarel & Mary W. Price

 
Breed Classes/ Dog:
 
Puppy Dog, 6-9 mos
1st – Kettle Hill’s Ramblin’ Man, Breeder Owner, Carla Gengler
2nd – Nuvo’s Bo Dean, Breeder, Susan Wagner, Owner, Susan Wagner & Clayton & Valera Wagner
 
12 – 18 mo:
1st (Reserve Winners Dog): Shadrack’s Council Cup Theory, Breeder, Patti McDowell, Owner, Steve & Jean McAdams
2nd – Cayuga Hero of All Bonaventura, Breeder/Owner, Manlia Massa
3rd – Whisperbay’s Elijah Bleu, Breeder/Owner, J. Siefert & S. Spanbauer & L. VanCouvering
4th – Z Bear Cub’s Mariner Yeoman, Breeder/Owner, Judith Zember
 
Novice
1st – Whisperbay’s Envy of All, Breeder/Owner, J. Siefert & S. Spanbauer & L. VanCouvering
 
Bred by Exhibitor

1st – Glenauldyn Rainbow Connection, Breeder, Jill Britton & Nancy Duggan, Owner, Nancy Duggan & Jill & Steve Britton

 
American Bred
1st – Benton’s Papa Bear, Breeder, Robert Larsen, Owner, Wendy Daggett Gascoigne & David Gascoigne
2nd – Minnemato’s Simon at Evergreen, Breeder Dr. Fred & Karin Bock, Owner Neil McFadden
 
Open, Black
1st (Winners Dog) – Z Bear Cub’s Noah’s Bark, Breeder/Owner, Judith Zember
2nd – Jehaj Adam, Breeder, Ebba Roed Knudsen, Owner, Christine Brigham
3rd – Starr King Sails Winterseas, Breeder, Marsha Davidson, Owner, Steve Van Wie
 
Open, Other Than Black
1st – Minnemato’s Vintah Cowboy, Breeder/Owner, Dr Fred & Karin Bock
2nd – Moonfleets Touch of Magic, Breeder, Ray & Donna Overman, Owner, Mary Trauernicht & Ray & Donna Overman
3rd – Topmast’s Prairie Storm, Breeder, Margaret Willmott, Owner, Ann Hotchkiss
 
Breed Classes/ Bitch
6 – 9 mo.
1st – Breakwater’s Joy of Autumn, Breeder, Dee Adrian, Owner Paula Johnson & Dee Adrian
2nd – Darbydale’s Just Right, Breeder Carol Bernard Bergmann, Owner, Lawren Coulan & Carol Bergmann
3rd – Seabrook Roots for Promise of Gold, Breeder, Hans Witjes, Owner, Kathy Griffin
4th – Topshelf’s Cover Charge, Breeder, Nancy Hyde & Debra Wigal, Owner Richard Sutkowski & Debra Wigal
 
9 – 12 mo.
1st – Allegiance’s Bright Prospect, Breeder, A. Lane & D. Wigal, Owner Lawren Coulam & Robert Kinney
2nd – Emmabay Esther Williams, Breeder/Owner, Sid & Maredith Reggie
3rd – Minnemato’s Sacagawea, Breeder/Owner, Dr. Fred & Karin Bock
 
12 – 18 mo
1st – Seabrook Heirisistible Pouchcove, Breeder, Kathy Griffin & Peggy Helming, Owner, Kathy Griffin
2nd – Tidalwave’s Seal of Shadrack, Breeder, Jean & Bob Quandt, Owner, Steve & Jean McAdams
3rd – Windhaven’s Spring Break, Breeder, Laura Lorger & Kathy Griffin, Owner, Laura Valenta
4th – Tiptop’s Special at Lottalove, Breeder, Ellen Stomp, Owner, Mark & Linda Larsen
 
Novice
1st – Moonsails Over the Rainbo, Breeder, Kathy Morris, Owner, Cissy Sullivan & Tom Conway
 
Bred by Exhibitor
1st – Breakwater’s Autumn Brees, Breeder/Owner, Dee Adrian
2nd – Glenauldyn’s Nor’d Klipper, Breeder/Owner, Nancy Dugggan, Jill & Steve Britton
 
American Bred
1st – Glenauldyn Light the Lights, Breeder/Owner, Nancy Duggan & Jill & Steve Britton
2nd – Halcyon Days Livin’ Large, Breeder, Kathy Griffin & Peggy Helming, Owner, Robert Jarel
3rd – Bacchanal’s Seaworthy Roxanne, Breeder, Stephen Barkas & Doreen Beale & Linda Barkas, Owner, John & Donna Flood
 
Open Black
1st (Reserve Winners) – Halcyon Days Halle Bearry, Breeder, Roberta Jarel, Owner, Robert Jarel & Mary W. Price
2nd – Tresors Star of Logy Bay, Breeder, Michele Teno, Owner, Anna Lorenz & Dawn Staffen
3rd – Butlers Farm Hey There, Breeder, Samuel Butler & Joyce Echon Butler, Owner, Denita & John Jackman
4th – Liberty’s Gabriela, Breeder, B. Grosshauser, Owner, Claire Hernandez
 
Open, Other Than Black
1st (Winners Bitch, Best of Winners) – Une Iliade Et Odyssee Du Domaine De L’Ourson Brun, Breeder, Mrs. Desseaux & Mrs. Pecquet, Owner, C. Hernandez & M. P. Delaunay
 
Special Classes:
Veteran Dog
1st – Ch Brookside’s One and Only, Breeder, Rebecca Super, DC. & D. Segina, Owner, Rebecca Super & C. Antin
2nd – Ch Whisperbay’s Ulterior Motive, Breeder, Lisa Allen & David VanCouvering, Owner, J. Siefert, S. Spanbauer & L. VanCouvering

3rd – Ch Blackwatch Steel Maxmillian, Breeder, Joan Gunn & Alexandra Zemanek, Owner, Carol & Bill Thonn

 
Veteran Bitch
1st -Ch Dryads Tailwind of Blackwatch, Breeder, Joan Gunn & Dryad Kennels, Owner, Joan Gunn
 
Versatile Newfoundland
1st (Award of Merit) – VN Ch Socorro’s Snowdrift Tsunami, CDX, TD, NJP, NAP, RN, VCD1, Bitch, Breeder, Jenni Lott & Pam Rubio, Owner, Cherilyn Antin & Jenni Lott
2nd – VN Ch Holokai’s Rainforest Delite, CD, DD, WRD, Bitch, Breeder, Barbara Jenness & Peggy Helming, Owner, John & Denita Jackman & Barbara Jenness
 
Stud Dog

1st – Ch Whisperbay’s Ulterior Motive, Breeder, Lisa Allen & David VanCouvering, Owner, J. Siefert, S. Spanbauer & L. VanCouvering

 
Brood Bitch

1st – Ch Dryads Tailwind of Blackwatch, Breeder, Joan Gunn & Dryad Kennels, Owner, Joan Gunn

 
Obedience:

High In Trial, 1st Open B - Emmabay Harriet Louise, UD, Breeder, Sid & Maredith Reggie, Owner, David & Dawn Parison & Sid & Maredith Reggie

Novice A
1st – Sommerfords Hogan, Breeder, Christina Hoffman-Heard, Owner, Sandra Kosek

2nd – Whisperbay’s Lone Ranger, Breeder Julie Siefert & Steve Spanbauer & Lisa VanCouvering, Owner, Rona Caldwell

 
Novice B
1st – Ch Holokai’s Rainforest Delite, CD, Breeder, Barbara Jenness & Peggy Helming, Owner, John & Denita Jackman & Barbara Jenness
2nd – Ch Timbermist’s Jaquist Gryphon, CD, Breeder, Nancy Johnsted, Owner, David & Rita Jacobs
3rd – Carlow’s Bare Necessities, Breeder, Mary L. Price, Owner, Pamela Kroll
4th - Ch Minnemato’s Sudden Thunders, Breeder/Owner, Dr. Fred & Karin Bock
 
Open B
1st (High In Trial) - Emmabay Harriet Louise, UD, Breeder, Sid & Maredith Reggie, Owner, David & Dawn Parison & Sid & Maredith Reggie

2nd – Ch Socorro’s Snowdrift Tsunami, CDX, TD, NJP, NAP, RN, VCD1, Bitch, Breeder, Jenni Lott & Pam Rubio, Owner, Cherilyn Antin & Jenni Lott

 
Veteran Class
1st – OTCH Emmabay Gladys Adele, UDX, Breeder, Sid & Maredith Reggie, Owner, David & Dawn Parison & Sid & Maredith Reggie
2nd – OTCH Jazmo’s Shipyard Bub, UDX, Breeder, Chris Olsen, Owner, Dawn Parison

Copyright  2001-2015. North Central Newfoundland Club, Inc. All Rights Reserved.
Disclaimer: Acceptance and use of the information contained on this web site constitutes an acknowledgement that the user hereby releases and indemnifies the North Central Newfoundland Club (NCNC), and its officers, directors, members, and agents from any and all liability and damages sustained by the user as a result of any information obtained from this website.